Tirkīza krāsas ūdens gleznainajos jūras līčos, senie kultūras un vēstures pieminekļi, siltie vakari ar vīnu un sirtaki melodiju papildina debešķīgā Grieķijas virtuve. Tā priecēs ar virkni dažādu kulinārijas brīnumu, kā piemēram, slavenie grieķu salāti, souvlaki kebabi, mutē kūstošie loukoumades virtuļi u.c. ēdieni, kurus var pagatavot arī tepat Latvijā, izjūtot dienvidnieku kultūru savā virtuvē.
Romantiskās grieķu brokastis
Siltais Vidusjūras klimats piešķir Grieķijas brokastīm mājīgu raksturu. Zeltainās, svaigi ceptās maizītes, bulciņas, rieksti, dzintarkrāsas medus kombinācijā ar zemes siltumu un mirdzošajiem saules stariem ienes romantisku raksturu svarīgākajai dienas ēdienreizei.
Mīkstā, kraukšķīgā maizīte Psomi ir Grieķijas brokastu galvenā sastāvdaļa, ko labprāt bauda kopā ar halloumi sieru, saujiņu olīvu, svaigām vīģēm, tomātiem vai gurķiem. Ciematos, kas atrodas ap Grieķiju, šī klasiskā maize joprojām tiek cepta āra koka dedzinošās krāsnīs.
Protams, rīts nav iedomājams bez uzmundrinoša kafijas malka. Grieķi iemīļojuši stipru kafiju, kas servēta smalkā tasītē un pasniegta ar glāzi ūdens.
Tradicionālie grieķu salāti
Tradicionālie salāti tiek gatavoti no tomātiem, gurķu šķēlītēm, sīpoliem, Kalamata olīvām un fetas siera, kas pārējām sastāvdaļām salātu šķīvī tiek uzlikts virsū, vienā lielā šķēlē. Tāpat nav tādas īpašas mērces – salāti tiek vien apslacīti ar olīveļļu. Atkarībā no Grieķijas reģiona, salātus gatavo arī ar papriku, kaperiem un citām sastāvdaļām.
Sātīgais souvlaki
Īpaši iemīļots veselīgais fast food ir souvlaki – kebabi, kas pasniegti pitas maizē. Tie galvenokārt pildīti ar marinētu gaļu, lauku salātiem, fetas vai grillētu halloumi sieru, tzatziki mērci, sīpoliem, pētersīļiem un frī kartupeļiem.
Giross grieķu gaumē
Grieķu virtuve nav iedomājama bez girosa – vertikāli pagatavotas cūkas, vistas, liellopa vai jēra gaļas. Gatavošanas metode atgādina to, kā tiek gatavoti kebabi. Gaļu var pasniegt atsevišķā šķīvī, pievienojot jogurta mērci un kraukšķīgus kartupelīšus, vai ievīstīt plakanajā maizītē.
Grieķu girosu parasti bauda ievīstītu pitas maizē. Tad giross tiek papildināts ar svaigiem dārzeņiem, kāpostiem, fetas sieru, mērci un frī kartupelīšiem. Gaļai raksturīgo garšu panāk ar piedevu palīdzību – kā garšvielas tiek pievienota sāls, pipari, pētersīļi, ķiploki, oregano un reizēm pat kanēlis un muskatrieksts.
Veģetāriešu gardums Spanakopitas
Spanakopitas ir viens no tradicionālākajiem grieķu virtuves ēdieniem, kas gatavots no filo mīklas, kas apziesta ar olīveļļu un gardu pildījumu – fetas sieru, spinātiem, sīpoliem.
Kad starp mīklas kārtām ievīstīts pildījums, pīrāga virspusi apsmērē ar sviestu vai olu. Tā tiek panākts efekts, ka pēc cepšanas tas ir ļoti zeltaini brūns. Spanakopitas mēdz gatavot arī bez spinātiem, aizvietojot tos ar lociņiem un skābenēm.
Atspirdzinošā ledus kafija Frappe
Saulainajā Grieķijā noteikti jāatveldzējas ar kādu atspirdzinošu dzērienu. Viena no iecienītākajām izvēlēm tūristu un vietējo vidū būs frappe – kafija ar putotu pienu un ledus gabaliņiem, kas kārtīgi sakratīta. Paši grieķi šo dzērienu dēvē par frapés.
Pats dzēriens radies nejaušības pēc – to izgudrojis kāds uzņēmuma “Nescafe” pārstāvis tālajā 1957. gadā. Oriģinālajā receptē šķīstošās kafijas paciņa sajaukta ar aukstu ūdeni un ledus kubiņiem, bet pēc tam sakratīta šeikerī. Tā arī radusies aukstā kafija, kas tagad Grieķijā nopērkama katrā kafejnīcā. Recepte gan gadu gaitā pilnveidojusies un nu visbiežāk tiek gatavota no svaigi brūvētas kafijas un piena putām.
Anīsa garšu buķete Ouzo
Sajūti vidusjūras salas šarmu te pat Latvijā, pagatavajot tradicionālu Grieķijas maltīti kopā ar draugiem. Atmosfērai pēc maltītes iesakām nobaudīt tradicionālo anīsa dzērienu Ouzo, kas veicinās gremošanu, rezultātā pēc sātīgās maltītes radīsies apetīte arī saldajam ēdienam. Interesanti, ka atšķaidot to ar ūdeni, dzēriens kļūst piena baltā krāsā.
Deserti, kas iepriecinās ikvienu saldummīli!
Pēc kārtīgas maltītes vietējie iedzīvotāji ir iemīļojuši dažādus saldumus. Viens no iecienītākajiem ir sīrupā vārīti valriekti , citrusi un citi gardumi, kas tiek saukti par karotes saldumiem. Šo desertu tradicionāli pasniedz kopā ar glāzi ūdens.
Grieķijā īpaši iecienīts konditorejas izstrādājums ir loukoumades. Apceptie mīklas virtuļi, kas pārklāti ar medu, tiek pasniegti dažādos veidos – ar valriekstiem, sezamu, kanēli u.c.